top of page

Rozella Białolica 

Rozella białolica jest średniej wielkości ptakiem, jej długość ciała wynosi ok. 32 cm .
Zamieszkuje południowo-wschodnią cześć Australii i Tasmanie. Jej biotopem są rzadkie lasy i tereny pokryte krzewami.
Rozelle żywią się nasionami takimi jak słonecznik, proso czy kanar, jednak w ich diecie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców, również od czasu do czasu zalecane jest podawanie im (zwłaszcza w okresie lęgów) białego sera czy gotowanego jajka. Rozelle bardzo lubią również kiełki nasion np. prosa lub pszenicy.
Rozelle są ptakami idealnymi do hodowli zewnętrznej w wolierze ogrodowej. Mogą znieść nawet temperaturę -15 stopni. Jednak jeśli decydujemy się na pozostawienie rozelli w zimę w wolierze to powinniśmy ja odpowiednio do tego przygotować. Należy zapewnić ptakom suche miejsce pozbawione wiatru. Niekiedy ptaki trzymane cały rok w wolierze zewnętrznej przynoszą lepsze sukcesy w rozmnażaniu niż ptaki trzymane w ogrzewanych pomieszczeniach. Woliera dla pary tych ptaków powinna mieć ok. 2m długości.
Nie należy umieszczać rozelli razem z innymi ptakami w wolierze zwłaszcza w okresie lęgów. Ponieważ są to dość agresywne i terytorialne ptaki. Każda para powinna mieć oddzielną klatkę.
Oswajanie rozelli nie jest łatwe ponieważ są to płochliwe i agresywne ptaki, jeżeli chcemy mieć oswojonego ptaszka powinniśmy kupić młodą papugę, najlepiej nadają się do tego samce ponieważ szybciej się oswajają i maja większe predyspozycje do nauki naśladowania odgłosów. Jeśli się nam uda oswoić rozelle to zyskujemy przyjaciela na długie lata ponieważ rozelle żyją przeciętnie 15-20 lat.
Gdy decydujemy się na rozmnażanie rozelli to powinniśmy zapewnić im przestronną klatkę, najlepiej się nadaje do tego woliera zewnętrzna, gdzie ptaki będą miały dużo swobody i świeże powietrze, co działa stymulując na ptaki. Woliera powinna być zaopatrzona w budkę lęgowa o wymiarach 25x25x40 cm, o średnicy otworu 8 cm . Do rozrodu dopuszczamy ptaki 2 letnie. Gdy nasza para będzie dobrana i gotowa do lęgów samiec będzie adorował samice rozpościerając pióra w ogonie i potrząsając nimi. Po kopulacji samica składa co drugi dzień białe jajo, zwykle znosi 4-6 jaja. Młode wykluwają się po 21 dniach, rodzą się pokryte delikatnym puchem. Po ok. 4 tygodniach opuszczają budkę, ale nadal są karmione przez rodziców przez pewien okres dopóki się nie usamodzielnią. Rozelle gniazdują 1-2 razy w roku. Odróżnienie płci u białolic raczej nie sprawia trudności, samce są większe i maja masywniejszą głowę, a ich barwa jest intensywniejsza (zwłaszcza czerwień na głowie), samice natomiast mają na skrzydłach jasny pasek, którego są pozbawione samce.
W hodowli wyhodowano również kilka odmian barwnych tych ptaków, do najpopularniejszych należą czerwone, cynamonowe, lutino i rubino.
Występują również inne gatunki rozelli, poza rozellom białolicą w Polsce dość powszechne są:
Rozella Królewska (Platycercus elegans)
Rozella Bladogłowa (Platycercus adscitus)
Rozella żółtolica (Platycercus icterotis)
Rozella Żółta (Platycercus flaveolus)

bottom of page