top of page

​Rozella Królewska 

Rozella królewska, zwana niekiedy Penant jest pięknym pełnym wdzięku ptakiem pochodzącym z Australii, gdzie zamieszkuje obrzeża większych kompleksów leśnych o klimacie wilgotnym i sawanny w Nowej Walii. U tego gatunku ptaka wyróżnia się podgatunki: Platycercus elegans nigrescens, Platycercus e. elegans, Platycercus e. melanoptera. Które różnią się od siebie wielkością długości ciała ( 32-36cm), oraz wielkością czerwonej barwy u młodych ptaków opuszczających gniazdo. Ubarwienie dorosłych ptaków jest koloru karminowo- czerwonego, lica i nadlotki są koloru niebieskiego. Środkowe sterówki mają kolor ciemnoniebieski, pozostałe są jaśniejsze. Dziób i nogi są szaroróżowe. Dorosłe ptaki są ubarwione identycznie, nie występuje u nich widoczny dymorfizm płciowy. Samca od samicy można odróżnić przeważnie po wielkości ciała, większej i potężniejszej głowie, oraz po grubszym i większym dziobie.
W naturze ptak ten żywi się nasionami zbóż, traw, chwastów i krzewów, a w okresie lęgów zjada także owady i ich larwy oraz młode pędy roślin .Odwiedza też miejscowe sady w których wyczynia szkody okolicznym rolnikom spożywając owoce, przez co nie jest przez nich lubiana.
Podczas okresu lęgowego, ptaki te nie tolerują obecności innych ptaków nawet własnego gatunku, zakładając gniazda w znacznej odległości od gniazd innych ptaków.
W warunkach hodowlanych, rozelle karmimy różnymi rodzajami zbóż podając im: słonecznik, konopie, owies, kardi, proso, pszenicę, nasiona dyni itp. urozmaicając różnymi owocami i warzywami, podając też jesienią jarzębinę po przymrozkach oraz głóg, czarny bez. Chów tych papug w warunkach hodowlanych w naszym klimacie nie przysparza większych trudności, a ptaki są odporne i mogą z powodzeniem być przez cały rok utrzymywane w wolierze ogrodowej. Zapewniony tylko powinny mieć suchy przytulny kąt, wolny od przeciągów-najlepiej do tego nadaje się zadaszone pomieszczenie wewnętrzne, gdzie ptaki mogą się schronić podczas silnych mrozów i wietrznej pogody.
Klatka dla tych papug powinna być duża o wymiarach 1.5x0.8x1.2m, a najlepiej do tego nadaje się woliera ogrodowa która powinna mieć minimalne wymiary 2x1.5x4m żeby ptaki mogły w niej swobodnie latać. W pomieszczeniu powinny się znajdować zawsze świeże gałązki do obdziobywania (drzew liściastych-najlepiej owocowych lub wierzby), czysty piach, oraz pojemnik z wodą do kąpieli. Rozelle wręcz uwielbiają się kąpać.
W okresie lęgów, samce stają się zaczepne i agresywne, to też w jednej wolierze powinna przebywać tylko jedna parka ptaków. Ptaki te broniąc swojego rewiru lęgowego, potrafią nawet mocno okaleczyć, a czasem i zabić swego rywala.
Rozelle królewskie nie mają specjalnych wymagań dotyczących gniazda. Powinniśmy im do tego celu przeznaczyć obszerną budkę lęgową o wymiarach zbliżonych (25x25x50cm), choć są i ptaki które wolą większe jak i niższe budki lęgowe, a otwór wejściowy powinien mieć średnicę 9cm. Jako wyściółkę stosujemy trociny i torf, możemy też dodać i mech. Lepsze lęgi jednak otrzymuje się jak z moich doświadczeń w dużych pniach drzew, gdzie samiczka spokojniej i wytrwalej wysiaduje jajka, które znosi w dwu dniowych odstępach w ilości od 4 do 8 kremowych jaj i sama je wysiaduje przez okres 21 dni. W tym czasie obserwujemy, czy samiec zbytnio nie napastuje samiczki. W przeciwnym wypadku, przenosimy go do innej klatki lub woliery, albo przycinamy mu lotki w skrzydle.
Może się też zdążyć że dorosłe ptaki wyskubują pióra młodym pisklętom, w takim przypadku posypujemy grzbiet młodych sproszkowanym aloesem, lub spryskujemy młode sprayem-przeznaczonym do tego celu, wyprodukowanym przeciwko skubaniu się ptaków- papug, bażantów, kur.
Młode rozelle opuszczają budkę lęgową po raz pierwszy po okresie czterech tygodni i są jeszcze przez około następne cztery dokarmiane przez rodziców do momentu usamodzielnienia się. W momencie opuszczenia budki przez młode ptaki, ich kolor jest w znaczącej przewadze zielony z czerwonymi pojedynczymi piórkami(ilość czerwonych piór zależy też od podgatunku). Młodzież przepierza się po około 13-15 miesiącach i jest już zdolna do rozrodu, chociaż powinniśmy przeznaczać do tego ptaki w wieku ok.2 lat.
W wyjątkowych przypadkach Rozella królewska może gniazdować dwukrotnie w ciągu roku, a dobrze dobrana i pielęgnowana para, może z powodzeniem wiele lat gniazdować gdyż ptaki te mogą dożyć około 25 lat. W obecnym czasie zostało wyhodowanych wiele mutacji barwnych tego gatunku ptaka takich jak: biała, niebieska, żółta, oliwkowa, czerwona pastelowa, i wiele innych których z roku na rok przybywa.
Jest to bardzo piękny ptak i polecam go do hodowli każdemu miłośnikowi ptaków egzotycznych, a w szczególności miłośnikom papug, jak i początkującym. Z pewnością ptaki te przyniosą nam wiele radości z ich utrzymywania.

bottom of page